دسته بندی : اخبار , اخبار برنامه ها , اخبار و مقالات روز , چند رسانه ای , طراحی , مطالب سایت , هیئت انصار المهدی(عج)
نوشته شده در : ۱۲ مرداد ۱۳۹۶

به مناسب دهه کرامت و در تجلیل از مقام والای امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) و خواهر گرامی‌اش حضرت فاطمه معصومه(س) در ایران و ۳۰ کشور جهان جشن‌ها و برنامه‌های مختلف فرهنگی و مذهبی برگزار می‌شود.

گزارشات رسیده در همین رابطه، ذیلا از نظرتان می‌گذرد:

جشن‌های دهه کرامت در ۳۰ کشور و ۱۷ استان

جشن‌های دهه کرامت میلاد حضرت رضا (ع) در ۳۰ کشور جهان و ۱۷ استان کشور برگزار می‌شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر، معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: این برنامه‌ها با عنوان زیرسایه خورشید همزمان با آغاز دهه کرامت و هم سو با برنامه سایر نهادهای فرهنگی و سازمان‌های مردم نهاد آغاز می‌شود.

حجت الاسلام سید حسن حسینی ایجاد جشن و شور معنوی و تبیین ابعاد معنوی شخصیت امام رضا(ع) با محوریت علم و رافت حضرت رااز اهداف برگزاری این جشن‌ها دانست.

وی افزود: امسال در برگزاری این جشن‌ها تمرکز بر محوریت مردم است که با این هدف فراخوان‌هایی صورت گرفت و از بین ۶۰۰ برنامه ارسالی به دبیرخانه ۴۰ برنامه در قالب ۱۲ سرفصل به تصویب رسید.

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: برگزاری جشن شکوه رضوان، استفاده از سخنرانان برجسته کشوری، انتخاب کتاب سال رضوی و پایان نامه برتر رضوی با محوریت معرفی ابعاد شخصیتی امام رضا(ع) و فراخوان مقاله دانش آموزی از سراسر کشور و نیز مدارس ایرانی خارج از کشور از برنامه‌هایی است که آستان قدس رضوی در دهه کرامت برگزار می‌کند.

حجت الاسلام حسینی گفت: بخش زیادی از این برنامه‌ها در ۱۷ استان و ۴۰ شهرستان کشور به صورت همزمان برگزار می‌شود.

وی افزود: برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی، نمایشگاه کتاب و عکس با عنوان نقش و نگار عرش، اعزام خدام به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، توزیع بسته‌های متبرک بعنوان سوغات ملائکه و برگزاری همایش علمی پژوهشی دانشجویان سراسر کشور هم از دیگر برنامه‌های آستان قدس در دهه کرامت است.

حجت الاسلام حسینی درباره اقدامات بین‌المللی آستان قدس رضوی در دهه کرامت گفت: بسته‌های نمایشگاهی برای برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی به ۳۰ کشور جهان ارسال می‌شود.

ازهفدهم مهر(میلاد حضرت معصومه س) تا بیست وهفتم مهر (ولادت حضرت رضا ع) دهه کرامت نامگذاری شده است.

همکاری شرکت فناوری اطلاعات رضوی با هشت وزراتخانه و شهرداری‌های کشور

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی از همکاری و مشارکت این شرکت با هشت وزراتخانه، شهرداری و سایر ارگان‌های مهم دولتی کشور در زمینه پروژه‌های IT خبرداد.

به گزارش ستاد خبری جشن‌های میلادرضوی محمدجواد رجاییان در نشست خبری با خبرنگاران افزود: تاکنون با وزراتخانه‌های راه و ترابری، مسکن و شهرسازی، ستادمدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت، نهاد ریاست جمهوری و شهرداری‌های مشهد، کرمانشاه، کرج و زاهدان در خصوص انجام پروژه‌های مختلف به توافق رسیده و در حال اجرا می‌باشیم.

وی اضافه کرد: این پروژه‌ها در حوزه نرم افزاری از قبیل بحث دیجیتال‌سازی و مشاوره و نظارت بر طرح‌های انفورماتیک می‌باشد.

رجاییان با اشاره به اینکه شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی دارای بالاترین رتبه از شورای عالی انفورماتیک کشور می‌باشد،خاطرنشان‌کرد: همچنین این شرکت موفق به اخذ گواهینامه بین‌المللی IS9001-2000 در مدیریت کیفیت شده است.

وی از طراحی و پیاده سازی مرکز داده(دیتاسنتر)آستان قدس رضوی تا پایان سال جاری خبر داد و اظهارداشت: این پروژه جزو پیشرفته‌ترین پروژه‌های مراکز داده در خاورمیانه می‌باشد که در فاز اول امکان میزبانی تمامی سرویس‌های IT آستان قدس رضوی را داراست و در فاز دوم امکان پاسخگویی به سایر ارگان‌ها در سطح کشور را فراهم خواهد ساخت.

رجاییان تصریح کرد: در فعالیت‌های خاص شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رضوی مشارکت با شرکای تجاری با عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری در حوزه ملی و بین‌المللی را انجام داده است.

وی چهار، سیستم مدیریت اسنادرضوی، آموزش مجازی، کارت هوشمند الکترونیک رضوی و سیستم جامع منابع مالی و انسانی رضوی را از مهمترین پروژه‌های در حال اجرا در این شرکت برشمرد.

تمهیدات ویژه‌ برای پذیرایی از کاروان استان‌های مختلف

رئیس اداره املاک و شهرستان‌های آستان قدس رضوی گفت: همزمان با دهه کرامت تمهیدات ویژه برای پذیرایی از کاروان استان‌های مختلف در نظر گرفته شده است.

مجیدسعیدی‌منش در گفتگو با خبرنگار ستاد خبری جشن‌های میلاد رضوی در خصوص برنامه‌های ویژه زائران و کاروان‌های زیارتی اعزام شده به خراسان رضوی اظهار داشت: برنامه‌هایی برای هماهنگی ستادی دفاتر املاک در شهر ها، پیش‌بینی اسکان و ایاب و ذهاب شهری کاروان‌ها، جلب توافق ظرفیت‌های محلی در اجرای جشن‌ها، امکان‌سنجی برگزاری ایستگاه صلواتی، پذیرایی برای میزبانی هر چه بهتر صورت خواهد گرفت.

وی افزود: این تمهیدات ویژه جهت پذیرایی از کاروان استان‌ها وشهرستان‌های تربت حیدریه، نیشابور، درگز، سبزوار، فریمان، بجنورد، اسفراین، کاشمر، رشت، اصفهان، قزوین، گرگان و ساری می‌باشد.

وی یادآورشد: برنامه‌های فرهنگی مدیریت املاک و اراضی آستان قدس از سوی موسسه مشاوره و خدمات جوانان آستان قدس وشورای عالی فرهنگی تدوین می‌شود.

احمدیان خاطر نشان کرد: سایر شهرستان‌ها از قبیل یزد، سمنان، کرمان، سرخس، گناباد با وجود دفاتر آنها در مشهد پذیرایی و ستاد اسکان در نظرگرفته نمی‌شود.

رئیس اداره املاک و شهرستان‌های آستان قدس رضوی افزود: امسال به دلیل اعتبارات پیش‌بینی شده بیشتر طرح بازدید از بیمارستان‌ها،دیدار با ائمه، لباس یکپارچه برای خادمان برای جشن میلاد رضوی در نظر گرفته شده است.

فرهنگ رضوی باید به بهترین صورت به تمام دنیا معرفی شود

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی گفت: فرهنگ و سیره رضوی باید به بهنرین صورت به تمام دنیا معرفی شود.

امیرحسین قاضی‌زاده درگفتگو با خبرنگار ستاد خبری جشن‌های میلاد‌ رضوی با بیان این مطلب افزود: وجود پر برکت امام رضا(ع) آثار جهانی در ایران داشته است و باید این فرهنگ و سیره به جهان به صورت صحیح معرفی شود.

وی گفت: درحوزه‌ی شناسایی سیره رضوی به مردم فعالیت‌های بسیاری انجام شده اما این فعالیت‌ها کمتردر حوزه عمومی و هنری بوده است.

قاضی زاده،علت کم‌کاری وکم توجهی هنرمندان به عرصه‌ی شناسایی سیره رضوی را ترس از ورود به حوزه مذهبی عنوان کرد و افزود: هنرمندان و فعالان حوزه ادبی به خاطر ارتباط برقرار نکردن با حوزه دین است.

وی با بیان این مطلب که، بهترین ابزار برای معرفی سیره ائمه اطهار (ع) هنر است، گفت: متاسفانه در تئاتر و فیلم مذهبی رشد بالایی نداشته‌ایم و در این عرصه کم‌کاری شده است.

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید فضایی مثبت برای فعالیت هنرمندان در عرصه‌ی سیره ائمه اطهار (ع) انجام شود.

قاضی‌زاده گفت: آستان قدس رضوی توانسته فضایی مطلوب برای زیارت زائران ایجاد کند که این بیانگر توجه و ارادت مسوولان به امام رضا(ع) است.

شفاعت امام رضا(ع) بزرگترین پاداش من است

این خدمتگزار مشهدی گفت: من از کارکردن در محیط بهداشتی هیچ گونه ابایی ندارم، بلکه کار کردن در حرم مطهر رضوی را بزرگترین افتخار خود می‌دانم.

خانم حسینی درگفتگو با خبرنگارستاد خبری جشن‌های میلاد رضوی در خصوص انگیزه و احساس خود در محیط‌های بهداشتی، اظهار داشت:من ازکار کردن در فضای بهداشتی حرم رضوی لذت می‌برم، چراکه دین اسلام، دین پاکیزگی است ونظافت را نشانه ایمان می‌داند و شغل من ارتباط مستقیمی با نظافت دارد.

وی ادامه داد: من برای کار کردن در حرم لذت معنوی می‌برم و حاضر نیستم این لذت معنوی را هیچ‌گاه جایگزین لذت مادی ‌کنم و بزرگترین درخواست من از امام رضا(ع)، شفاعتم در روز جزاست.

حسینی،در ادامه با بیان این مطلب افزود: من روزانه شش ساعت در حرم رضوی فعالیت می‌کنم و بارها شده است وقتی برای کار به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوم، با دیدن گنبد ملکوتی حضرت رضا(ع)،انرژی مضاعفی پیدا می‌کنم.

وی خاطر نشان کرد: من با توجه به این که میزان تحصیلاتم دیپلم است، افتخار می‌کنم که مانند یک کارگر کاشی و سرامیک‌های حرم امام رضا(ع) را تمیز می‌کنم.

امام رضا(ع) افراد غریب را دست خالی رد نمی‌کند

یک زائرسربازبیرجندی گفت: حضرت ثامن الحجج(ع) خود غریب الغربا هستند و افراد غریب را هرگز دست خالی بر نمی‌گردانند.

به گزارش ستادخبری جشن‌های میلاد رضوی، این جوان که در حال انجام خدمت مقدس سربازی در مشهدالرضا(ع) است، در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این مطلب در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود،گفت: اکنون با دلی شکسته، تنها و خسته به خدمت آقا آمده‌ام تا ایشان خود مشکلم را حل کنند.

وی افزود: امام رضا(ع) به ضامن آهو بودن معروف هستند و حوائج بزرگ را به اذن خدا برطرف می‌کنند، حال می‌خواهند ضامن سرباز این مملکت نشوند.

این سرباز جوان با بینش ومعرفتی مثال‌زدنی در پایان گفت: آرزو و خواسته من از امام رضا(ع) این است که از خدا بخواهد به خاطر وجود بنده‌های خوب خود از سر تقصیرات من بگذرد و من را به راه راست هدایت کند تا برای خدا بنده خوبی شوم.

وی‍‍ژه برنامه‌های متنوع دهه کرامت درحرم مطهر رضوی

رئیس اداره امورفرهنگی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: همزمان با ایام میلاد رضوی ویژه برنامه‌های متنوع و مختلفی درگوشه و کنارحرم مطهر رضوی برای زائران و مجاوران برگزار میشود.

به گزارش ستاد خبری جشن‌های میلاد رضوی، رضا خوراکیان در جریان بازدید خبرنگاران از اماکن متبرکه، صحن‌ها و رواقهای حرم مطهررضوی با بیان این مطلب افزود: معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی و معاونت اماکن متبرکه بیشترین سهم را در برپایی مراسمات مختلف در گوشه و کنار حرم مطهر رضوی برعهده دارند.

وی تصریح کرد: نمایشگاه کبوترانه ویژه کودکان و نوجوانان در فضایی شاد و مفرح برای استفاده این گروه سنی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: فضای صحن جدید غدیر برای ارائه برنامه‌های فرهنگی به زائران عرب زبان اختصاص داده شده است که در این صحن مکانی با عنوان مهدالرضا(ع) برای مراقبت و نگه‌داری کودکان وخردسالان این افراد درنظر گرفته شده است.

خوراکیان با اشاره به فعالیت‌های رواق دارالرحمه افزود: روزانه بیش از ۱۰ گروه از زائران غیرایرانی با زبان‌های عربی، روسی، انگلیسی و اردو از این رواق بازدید می‌کنند و کارشناسان با توجه به نوع زبان زائران به این افراد خدمات ارائه می‌دهند.دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید